İNGİLİZCE METİN DÜZELTME ARAÇLARI

 


İngilizce metin yazarken hatalarınızı görmek için kullanabileceğiniz araçları inceledim.

1.       1. Hemingway App

Çok kullanışlı olduğunu düşündüğüm bu sitede kopyala-yapıştır yaparak istediğiniz metne yönelik geri dönüt alabilirsiniz. En belirgin özelliği okunması zor olan cümleleri göstermesi. Ancak spelling ve grammar hataları konusunda çok yeterli olmadığını düşünüyorum. 2. Ludwig.guru

Bir cümlenin, ifadenin, deyimin kullanım şekline bakmak için kullanılabilecek en güzel sitelerden biri. Ancak ücretsiz versiyonu sınırlı bir kullanım hakkı sunuyor ne yazık ki.

 


3.       3. Grammarly:

Muadilleri arasında en iyi olanı diyebilirim. Şöyle ki, grammar, spelling ve kelime kullanımı hatalarını göstermede çok geniş bir yelpazesi var ve bence gayet başarılı. Ek olarak, dosya yükleyebilme imkanı sunması büyük kolaylık.

 4.  Quillbot: 

       Metninizi paraphrase ettiğini iddia eden bir site. Bence en kötü İngilizcenizle ve bolca thesaurus sözlük kullanarak cümle yazın ama yine de bu siteden uzak durun.

 


5.       5. Google Translate:

Son zamanlarda yapılan iyileştirmelerle epey kullanışlı bir çeviri aracı haline geldi. Ayrıca, kelimelerin eş anlamlılarına ve telaffuzuna bakıp kendi sözlüğünüzü oluşturabilirsiniz (en iyi alternatif olmasa da). Yapılan eleştirileri ve mükemmel çeviri beklentisini anlamıyorum. İngilizceyi geliştirmeden yapılan her iş elbette eksik kalacaktır.

6.       Virtual writing: https://virtualwritingtutor.com/

Grammar ve spelling hataları konusunda çok etkili bulmadım, ancak anladığım kadarıyla grammarly’ye yönlendiyor bir sonraki aşamada zaten. Güzel yanı text-to-speech özelliği; İngilizce metinleri başarılı bir şekilde seslendiriyor.

7.      7. Prowritingaid: https://prowritingaid.com/Free

Hem dosya yükleyebiliyorsunuz, hem de kopyala-yapıştır yaparak kullanabiliyorsunuz. Grammar ve spelling hatalarınızın ve kullandığınız kelimelerin istatistiğini bile veriyor. Çok beğendim.

 


8.       8. Grammar Girl https://www.quickanddirtytips.com/grammar-girl/

Dil kullanımına yönelik faydalı ipuçları sunuyor. Ayrıca, Podcast seçeneği de mevcut. 9.  Son olarak, yazma topluluklarına (writing community) katılmak güzel bir paylaşım ağı oluşturmanızı sağlayacaktır. Reddit https://www.reddit.com/r/KeepWriting/ ve Quora (https://www.quora.com/) deneyebilirsiniz.


P.s. Bu sitelerden yardım almak İngilizcenizi basit grammar ve spelling hataları konusunda geliştirse de tam anlamıyla güvenmek uzun vadede yazma kalitenizin düşmesine sebep olabilir. Bu nedenle, yapılacak en güzel şey yazmak, yazmak, yazmak ve güvendiğiniz insanlardan feedback almak olacaktır. 💪

İNGİLİZCE METİN DÜZELTME ARAÇLARI
Bazen kendimi sizlere anlatacağım; çoğu zaman da dil öğrenmeye dair bildiklerimi, tecrübe ettiklerimi ve daha öğreneceğim birçok şeyi sizlerle paylaşacağım.

Hiç yorum yok

Ad

E-posta *

Mesaj *